8 tipů jak chytře využívat kreditní kartu

Kreditní karty s sebou přinášejí mnoho výhod, ale zároveň představují obrovské riziko zadlužení. Do které škatulky byste se chtěli zařadit vy? Určitě do té první – mám pravdu? Základním předpokladem je výborná znalost podmínek karty a zdravý selský rozum, tedy nekupovat si něco, na co nemám s tím, že to nějak dopadne. A co říká 8 základních rad, jak používat kreditní kartu?

8 tipů pro chytré využívání kreditky

1. tip: Disciplína

Jak už bylo zmíněno v úvodu, rozhodně se nevyplácí podceňovat ovládnutí sama sebe. Reklamní experti na nás denodenně vymýšlejí stále propracovanější systémy reklam, aby nás donutili k nákupu jejich zboží. Možná se vám nyní zdá, že opravdu nevyhnutelně potřebujete vlakovou loď mobilního telefonu nebo větší televizi. Jste si však jisti, že si na tyto věci potřebujete půjčit a že budete schopni dluh včas splatit?

2. tip: Neskočte hned na první nabídku

V dnešní době se každá společnost snaží nabídnout co nejlepší podmínky tak, aby měla náskok před konkurencí. Nepodepisujte proto hned první nabídku, kterou vám některý ze zástupců vychválí do nebes. Kreditní karta není, narozdíl od debetní karty, vázána přímo na váš účet, díky čemuž si můžete sjednat kreditku u jiné banky, než u které máte zřízen účet. Vyplatí se investovat určitý čas studiu jednotlivých nabídek a vybrat si tu, která pro vás bude nejvýhodnější.

3. tip: Na co si dát pozor?

Podle čeho si vybrat tu nejlepší kreditku? Doporučuji sledovat především tři základní parametry, kterými jsou RPSN (úročení), délka bezúročeného období a případné poplatky, které se mohou vázat k užívání karty. Spoustu společností má uzavřené smlouvy s dalšími firmami, díky čemuž lze při používání kreditky čerpat z mnohých benefitů, jakou jsou nejrůznější slevy, vstupy zdarma a další bonusy.

4. tip: Jak se vyhnout vysokým úrokům

Peníze si z kreditní karty můžete půjčit na určitou dobu zdarma a jedná se o takzvané bezúročné období. Jeho délka je různá, většinou se však pohybuje od 45 do 75 dnů. Za předpokladu, že stihnete během této doby splatit částku dané společnosti, vyhnete se jakýmkoliv poplatkům a půjčku tak máte bezplatně. Problém nastává tehdy, překročíte-li bezúročné období. V tomto okamžiku přicházejí na řadu velmi vysoké úroky a další pokuty, které dokáží způsobit spoustu problémů. Pamatujete si na větu: Nekupujte si to, na co nemáte a co nebudete schopni všas splatit?

5. tip: Kreditka zdarma?

Dobře si přečtěte podmínky, za jakých vám společnost kartu povede. Často bývá první rok zdarma a poté již budete muset platit určitý poplatek. Opět si porovnejte nabídky od více společností, neboť i v tomto se značně liší.

6. tip: Jakou částku můžu pomocí kreditky zaplatit?

Celková výše částky, kterou vám dá banka k dispozici, je vypočítávána dle aktuálního příjmu. Pokud si můžete úvěrový limit zvolit v určité míře sami, je lepší nastavit spíše nižší. Vysoký limit dokáže svádět k nezodpovědným nákupům a představuje vyšší riziko zadlužení.

7. tip: Zapomeňte na výběry z bankomatu

Nebude-li to nevyhnutelně nutné, omezte výběry kreditní kartou z bankomatu. Většina ze společností totiž danou částku okamžitě úročí a mnohdy si vybírá poplatek i za samotný výběr. Pokud už se dostanete do situace, kdy vám nic jiného nezbyde, snažte se částku co nejdříve splatit a nečekejte na konec bezúročného období, které se na tuto operaci většinou vůbec nevztahuje.

8. tip: Ohlídejte si den splatnosti

Pokud patříte mezi ty, kteří nechávají vše na poslední chvíli, zbystřete. Pokud přijde splátka jen o den později, než je datum splatnosti, okamžitě se vám začnou připisovat vysoké úroky. Stanovte si proto svůj vlastní “deadline” pár dní před koncem bezúročného období, do kterého vždy peníze odešlete.

Lukáš Hrančík
Lukáš Hrančík je lektor, MLM podnikatel, finanční konzultant a autor online projektu Provize do rodiny. Umí nastavit finanční produkty tak, aby byla část provizí vyplacena klientovi do rodiny. Ukazuje, jak být bohatší díky správným finančním znalostem a návykům.