Chcete vrátit zboží koupené přes internet? Ne vždy je to možné!

Internet nám v dnešní době stále více ulehčuje život. Spoustu lidí se již naučilo nakupovat v tzv. eshopech, kde se dá zboží sehnat za výrazně nižší ceny, než v kamenných prodejnách. Pokud se rozhodnete do 14 dnů po koupi odstoupit od smlouvy a zboží vrátit, prodejce je ze zákona povinen vám vyhovět a vrátit plnou kupní cenu zpět. Existuje však několik výjimek, kdy byste se vrácení peněz dožadovali marně. Jaké?

Pobyty, zážitky, jízdenky

Naplánovali jste si romantickou dovolenou ve dvou, zarezervovali apartmán s doplňkovými aktivitami a něco vám do toho týden před odjezdem vlezlo? Zde hodně záleží na konkrétním pronajímateli, ale většinou platí scénář, kdy již nedostanete celou částku zpět. Musíte počítat s uhrazením storno poplatků, které se zpravidla zvyšují spolu s blížícím se termínem plnění.

Stejně tak postupují přepravní společnosti, které však mohou nabídnout vrácení nepoužité jízdenky. Raději na to však nespoléhejte a pečlivě si prostudujte obchodní podmínky daného podniku.

Zboží na míru

Chtěli jste si pořídit krásný a elegantní oblek, který vám ale stoprocentně nepadne? Řešení je jednoduché – nechat si jej upravit na míru. Nebo si právě zařizujete nové bydlení, vše máte promyšlené do posledního detaily, jen s tou skříní si stále nevíte rady? Opět se nabízí řešení na míru.

Dejte si však pozor na jednu věc. Pokud si zboží necháte upravit, už je zpravidla vaše a prodejce ho nemusí vzít v případě vaší žádosti zpět.

V jakých další situacích neuspějete?

Tak třeba u prodejního automatu. Jakmile si zde něco koupíte, už jen velmi těžko budete tu plechovou obludu přesvědčovat, aby si vaší sušenku vzala nazpět, protože vás na ni přešla chuť.

Další kategorií produktů, které vám prodejce většinou odmítne vzít zpět, jsou produktu v uzavřeném obalu. Sem patří například zubní kartáčky a další hygienické potřeby, které musejí plnit určitá pravidla.

Koupíte-li si nejnovější album oblíbené kapely, či denní tisk, už jej také nevrátíte. Velmi rychle by se totiž rozmohl nešvar, kdy by se z prodejen zvukových nosičů staly bezplatné půjčovny, neboť zákazník by si nejprve CD zakoupil, doma stáhl do počítače a následně vrátil zpět.

Lukáš Hrančík
Lukáš Hrančík je lektor, MLM podnikatel, finanční konzultant a autor online projektu Provize do rodiny. Umí nastavit finanční produkty tak, aby byla část provizí vyplacena klientovi do rodiny. Ukazuje, jak být bohatší díky správným finančním znalostem a návykům.