Hypoteční boom?! Jak toho využít?

O hypotékách se v poslední době mluví hodně. I my jsme na toto téma psali článek v únoru letošnímu roku. A není divu…

… jak ukazuje Fincentrum Hypoindex (https://www.hypoindex.cz/), úrokové sazby hypoték jsou na nejnižších hodnotách za posledních 15 let. Nicméně trend se pomalu otáčí.

Stále se však můžeme dostat na sazbu 1,99 % s fixací dokonce na 8 let. A tak se na tuto problematiku pojďme podívat z jiného úhlu pohledu. Jak toho můžeme využít?

Proplacení vlastních zdrojů (tedy nemáme hypotéku, ale řešili jsme bydlení)

Představme si, že jsme v minulosti zrekonstruovali dům nebo si koupili byt za vlastní peníze. Najednou jsme v situaci, kdy si například potřebujeme koupit nové auto. Ale nemáme na to vlastní zdroje. Co dělat? V tomto případě nám většinou nezbývá nic jiného než si automobil pořídit za „draho“ třeba pomocí spotřebitelského úvěru. Nebo je tu druhá, výrazně levnější možnost…

Můžeme si totiž vyřídit hypotéku za účelem takzvaného „zpětného proplacení“. Stane se vlastně to, že si zpětně vyřídíme hypotéku na ten náš zrekonstruovaný dům či zakoupený byt. Na účet nám banka pošle peníze a my si v ten moment za ně můžeme koupit cokoliv, třeba nový vůz. To všechno jsem přitom zvládli při úrokové sazbě 1,99 % a navíc s fixací úrokové sazby na 8 let.

Tímto způsobem si můžeme chytře a levně uvolnit vlastní peníze a použít za jiným účelem. Utratit nebo třeba investovat. 🙂

A teď si představme situaci opačnou…

Možná již hypotéku máme z minulosti. Jenže s výrazně vyšší úrokovou sazbou oproti dnešku. Dejme tomu, že jsme si hypotéku brali před 2 lety a máme fixaci na 5 let. Co teď s tím?

V tomto případě můžeme provést takzvané refinancování. Podstatné je to, že refinancování je možné u některých bank provést až 3 roky dopředu. Funguje to tak, že refinancování vyřídíme teď, za aktuálních podmínek a nízkých úrokových sazeb. Ale samotné refinancování proběhne právě třeba až za zmíněné 3 roky.

Tímto způsobem si opět můžeme podchytit aktuální nízké úrokové sazby. A ušetřit tak do budoucna na splátce naší stávající hypotéky.

Lukáš Hrančík
Lukáš Hrančík je lektor, MLM podnikatel, finanční konzultant a autor online projektu Provize do rodiny. Umí nastavit finanční produkty tak, aby byla část provizí vyplacena klientovi do rodiny. Ukazuje, jak být bohatší díky správným finančním znalostem a návykům.