Penzijko nově i pro děti

Od 1. 1. 2016 došlo k legislativní změně, díky které mohou využívat penzijní spoření dokonce i děti. Jde o novinku, která posouvá minimální vstupní věk z 18 let na nulu, tedy od narození.

Doplňkové penzijní spoření, dříve známé jako penzijní připojištění (lidově penzijko) dnes využívá 4,7 milionů klientů. Funguje tak, že když si spoříme minimálně 300 Kč/měsíčně, pak získáme státní příspěvek ve výši 90 Kč/měsíčně. Výše státního příspěvku se následně navyšuje podle částky, kterou si měsíčně spoříme. Maximální státní příspěvek, který můžeme získat je 230 Kč/měsíčně.

Novinkou je nejen to, že penzijko mohou využívat i děti. Ale zároveň platí, že v 18 letech věku klienta, lze vybrat 1/3 peněz. Platí to v případě, že smlouva trvá minimálně 120 měsíců (10 let).

Pokud bychom tedy dítěti spořili uvedených 300 Kč/měsíčně, pak může mít v 18 letech na účtu zhruba 111 000 Kč. Z toho 64 800 Kč budou naše vklady a 19 440 Kč tvoří státní příspěvek. Zbytek peněz jsou úroky.

Nárok na výplatu veškeré státní podpory vzniká dovršením 60 let věku.

Poznámka: pro výpočet byly použity oficiální kalkulačky penzijních společností, vyvážená strategie.
Lukáš Hrančík
Lukáš Hrančík je lektor, MLM podnikatel, finanční konzultant a autor online projektu Provize do rodiny. Umí nastavit finanční produkty tak, aby byla část provizí vyplacena klientovi do rodiny. Ukazuje, jak být bohatší díky správným finančním znalostem a návykům.