Vyšší daňové úlevy u finančních produktů

Od 1. 1. 2017 se zvyšují daňové úlevy u životního pojištění, penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření. Limity pro daňové úlevy byly navýšeny nejen pro nás, klienty, ale i pro zaměstnavatele.

Životní pojištění

Pokud máme uzavřenou smlouvu životního pojištění, která splňuje podmínky pro daňové úlevy, můžeme si za rok 2017 od základu daně odečíst dvojnásobnou částku oproti loňskému roku. V loňském roce byl limit pro daňové úlevy 12 000 Kč. Za letošní rok si můžeme odečíst až 24 000 Kč. Touto novinkou tedy můžeme ušetřit až 3600 Kč ročně na dani.

Jak poznat, zda mám daňově uznatelnou smlouvu? Smlouva nesmí umožňovat výběr finančních prostředků. Zadruhé, pojistník (tedy ten, kdo smlouvu uzavírá), musí být zároveň i pojištěný ve smlouvě. A třetí pravidlo je, že smlouva musí být uzavřena minimálně do 60 let věku klienta a současně na dobu minimálně 60 měsíců, tedy 5 let.

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření

U penzijních produktů došlo ke stejnému navýšení limitů pro daňové úlevy. Jak dosáhnout na maximální daňovou úlevu? Optimální příspěvek účastníka (klienta) byl do konce loňského roku 2000 Kč/měsíčně. Chceme-li od letošního roku dosáhnout na maximální daňové úlevy, je potřeba si navýšit trvalý příkaz na 3000 Kč/měsíčně, tedy 36 000 Kč/ročně. Pokud to uděláme, získáme od státu státní příspěvek 2760 Kč/rok a daňovou úlevu 3600 Kč/rok. Celkově tedy můžeme od státu vyčerpat 6360 Kč/rok. Přesný přehled viz tabulka níže.

Příspěvky zaměstnavatele

I příspěvky zaměstnavatele doznaly změn. Příspěvky zaměstnavatele patří mezi zajímavý a oblíbený benefit pro zaměstnance. A tak i tady došlo k navýšení limitů. Z původních 30 000 Kč/ročně, které mohl zaměstnavatel přispívat do životního pojištění nebo na „penzijko“, se limit zvedl na 50 000 Kč/ročně. Zaměstnavatel může přispívat do jednoho či obou produktů současně. V celkovém limitu právě 50 000 Kč/ročně. Tato částka je osvobozena od plateb odvodů a daně, a to jak na straně zaměstnavatele, tak i na straně zaměstnance.

Celkově tedy můžeme dostávat od našeho zaměstnavatele benefit ve výši cca. 4166 Kč/měsíčně. A to už je velmi znatelná odměna nad rámec mzdy.

Lukáš Hrančík
Lukáš Hrančík je lektor, MLM podnikatel, finanční konzultant a autor online projektu Provize do rodiny. Umí nastavit finanční produkty tak, aby byla část provizí vyplacena klientovi do rodiny. Ukazuje, jak být bohatší díky správným finančním znalostem a návykům.